تبلیغات
برنامه ریزی شهری Şehir planı - کلانشهر مانیل
 
برنامه ریزی شهری Şehir planı
جغرافیا و برنامه ریزی شهری
سه شنبه 23 اسفند 1390 :: نویسنده : امید باقری

Philippine_National_Railways_Manila_squatter.jpg

مانیل (Manila) که با نام  « مروارید شرق» ((Pearl of the Orient هم شناخته می شود در جنوب لوزون (Luzon)، بزرگترین جزیره در میان بیش از 7000 جزیره ای که کشور فیلیپین را به این نام مزین ساخته اند، واقع شده است. شهر در کنار دریاچه ی مانیل قرار گرفته و بوسیله ی رود پاسیگ (Pasig River) به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. مانیل نه تنها به عنوان پایتخت کشور فیلیپین بلکه همچنین به عنوان مرکز تجاری، انتشاراتی و مالی آن به شمار می آید. مردم این شهر به زبان تاگالوگی (Tagalog) صحبت می کنند ولی اکثریت آنها به زبان انگلیسی که زبان آموزشی مدارس عمومی است مسلط هستند. مانیل شامل بزرگترین و  معتبرترین دانشگاههای کشور بوده و کتابخانه ی ملی را نیز در خود جای داده است. این شهر جایگاه مرکزی برای مبارزات استقلال طلبانه ی کشور، اولی از اسپانیا و آخری از ایالات متحده، بوده است. پس از استعمار بوسیله ی اسپانیا و بعد از آن اداره ی کشور توسط آمریکایی ها، سیستم آموزشی مانیل بیشتر متأثر از کاتولیسیسم رومی و مدل مدرسه های آنان بوده تا سیستم آموزشی آمریکایی. با وجود این تأثیرات مانیل و شهروندانش از هویت و سرزندگی مختص به خود برخوردارند.

مردم:
در سال 1990 جمعیت شهر مانیل 1،876،194 نفر بود در حالیکه جمعیت پهنه ای که با عنوان مترو مانیل (Metro Manila) شناخته می شود برابر با 7،832،000 نفر بود. به طور تقریبی 94 درصد جمعیت مانیل ساکنین مالایی-اندونزیایی هستند که اغلب با نژادهای اسپانیایی، چینی، آمریکایی و اروپایی آمیخته شده اند. باقیمانده و چیزی حدود 5 یا 6 درصد جمعیت، چینی ها هستند؛ این نسبت از جمعیت شامل بخش زیادی از تاجران و ثروتمندترین خانواده های مانیلیی می شود. به دلیل رواج ازدواج های بین نژادی در فیلیپین می توان بخش زیادی از ساکنین مانیلیی را به عنوان مستیزُس یا دورگه  (Mestizos) توصیف کرد؛ جمعیتی که حاصل ازدواج میان فیلیپینی ها و سفید پوستان (Caucasians) یا چینی ها و غیر چینی ها هستند.
تاگالُگ زبان اصلی در مانیل است؛ بخشی از گروه زبانهای مالایی-پولینزی که شامل لغات وام گرفته از منابع بسیاری همچون اسپانیایی، عربی، چینی و سانسکریت، است. به دلیل بیش از 70 گویشی که در فیلیپین به آن صحبت می شود سیاست های این کشور در جهت توسعه ی یک زبان ملی خالص بوده است. زبانی که فیلیپینی (Filipino) خوانده می شود تا حد زیادی مبتنی بر تاگالُگ است. درصد بسیار کمی از جمعیت – عمدتا طبقات بالا- مدعی هستند که اسپانیایی زبان مادری آنهاست. انگلیسی به شکل گسترده ای مورد استفاده است و عموما زبان سیاست و تجارت به حساب می آید. انگلیسی همچنین زبان آموزشی مدارس عمومی است اگرچه گرایش به سمت جایگزینی زبان انگلیسی با فیلیپینی در مدارس مجددا با حکومت رامُس ((Ramos (98-1992) ایجاد شد.
حوزه های همسایگی:
مترو مانیل  مجموعه ای متشکل از 17 منطقه ی شهری با حوزه های همسایگی از مکانهای تاریخی درون مرزهای شهر گرفته تا مراکز تجاری پیچاپیچ ماکاتی (Makati) واقع در مناطق حاشیه نشین تُندو ((Tondo، است. پارک ریزال (Rizal) مرکز کالبدی شهر است. در شمال این پارک شهر قدیمی و محاط شده در دیوارهای شهر قرار دارد که توسط اسپانیایی ها بنا شده است.  اگرچه این شهر طی جنگ جهانی دوم (45-1939) به شدت تخریب شد ولی مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون ناحیه ای متشکل از دلبستگی های غنی تاریخی و فرهنگی است. در جنوب پارک ریزال نواحی ارمیتا (Ermita) و مالات (Malate) قرار دارند که پیش از این سکونتگاه طبقات متوسط و بالای  مانیل بودند ولی در حال حاضر منطقه ای توریستی را شکل داده اند. این نواحی شمار زیادی از هتل ها و رستورانها و همچنین زندگی شبانه ی پرجنب و جوش شهری را در خود جای داده اند. مراکز تجاری مانیل در ماکاتی که نمایشگاه مدرنی از مراکز خرید و آسمانخراش هاست، قرار دارند. مناطق مسکونی که محل استقرار ساکنین خارجی و فیلیپینی های ثروتمند هستند در اطراف قطب تجاری شهر واقع شده اند. فاربس پارک (Forbes Park) منحصر به فردترین نشانی در ماکاتی و محل سکونت میلیونرهایی است که در پشت دروازه های بسته و تحت حفاظت نیروهای امنیتی خصوصی زندگی می کنند. تعداد زیادی سفارت خانه، کنسولگری، باشگاههای چوگان بازی و گلف نیز در ماکاتی وجود دارد. تندو در تقابل با ماکاتی است، منطقه ای فقیر نشین در نزدیکی ایستگاه قطار تایومان (Tayuman) که در آن 180،000 نفر از شهروندان مانیل در اقتصاد معیشتی زندگی می کنند. منطقه ی قدیمی چینی ها و پر تحرک مانیل است و رستورانها، کلوبهای ماجانگ (mahjong)، کافه های چای و مغازه های کوچک مجذوب کننده را شامل می شود. بخشی از این منطقه در سانتا کروز (Santa Cruz) و بخشی از آن در بینوندو (Binondo) قرار دارد. هر یک از دیگر شهرهایی که پهنه ی مترومانیل را شکل می دهند ویژگی مختص به خود را دارند. کِیسان سیتی مرکز حکومتی و محل استقرار  پردیس های اصلی دانشگاه فیلیپین بوده و همچنین محله های مسکونی شیکی را در بر می گیرد. کوبااُ ((Cubao مرکز تجاری کیسان سیتی است و استادیوم آرانتا (Araneta)، محل وقوع رویدادهای ورزشی، را در خود جای داده است. پاراناکو (Paranaque) و لاس پیناس (Las Pinas) شهرک های نمکی قدیمی هستند که بخاطر کلیساهای متمایز خود شناخته شده اند. کلیسای لاس پیناس بنای ارگانیک ساخته شده از بامبو را در خود جای داده که از معروفیت جهانی برخوردار است.
در کلیسای مریم مقدس، یاور همیشگی پاراناکو، هر چهارشنبه مراسم دعاخوانی برگزار می شود که جمعیت زیادی را به خود جذب کرده و این محله را بدل به بازار غیر رسمی مملو از کالا و دستفروشان غذا می کند. آوازه ی مالابونز ((Malabons از ریشه های مذهبی آن سرچشمه می گیرد، همه ساله و در جمعه ی قبل از عید پاک (Good Friday) این روستای ماهیگیری با رژه ی مریدان نقاب پوشی که در جهت اثبات شور و حرارتشان بر شانه های خود تازیانه می زنند ، جلوه ای متمایز پیدا می کند.

تاریخ:
شهر مانیل در سال 1571 هنگامیکه فاتح اسپانیایی، میگوئل لوپز دِ لگاسپی (Miguel Lopez de Legaspi) وارد شهر شد و آن را پایتخت مستعمره فلیپیناس (Felipinas) نامید، تأسیس شد. در زمان ورود لگاسپی مانیل سکونتگاه مسلمان نشین محاط شده در دیوار بود که توسط راجا سلیمان (Rajah Sulayman) اداره می شد، او کسی بود که از بازرگانان ساکن کشورهای جزیره ای که می خواستند در رودخانه ی پاسیگ (Pasig River) مسافرت کنند، مالیات دریافت می کرد. سلیمان در برابر حمله ی ناگهانی اسپانیایی ها ایستادگی کرد و بعد از آن از طریق رودخانه به ناحیه  ای که امروز با عنوان تندو شناخته می شود فرار کرد. در سوم ژوئن 1571 زمانی که سربازان سلیمان نیروهای لگاسپی را به هنگام نبردِ کانال بانگکوسای (Bangkusay Channel) دیدند، با نیزه و تیر و کمان خود در برابر توپ و تفنگ اسپانیایی ها روبرو شدند.
مسلمانان شکست خوردند و سلیمان نیز جان خود را در طول جنگ از دست داد. اگرچه چینی ها در سال 1574 و هلندی ها در نیمه ی قرن 17 به مانیل یورش آوردند با این وجود اسپانیاییها برای 327 سال، به جز مدت کوتاهی در سال 1762 (طی جنگ هفت ساله) هنگامیکه بریتانیایی ها شهر را اشغال کردند، کنترل مانیل را در دست داشتند. پس از پایان جنگ هفت ساله و بر اساس شرایط معاهده ی پاریس (Treaty of Paris) در سال 1763، مانیل بار دیگر تحت حاکمیت اسپانیا قرار گرفت. اسپانیا کاتولیسیسم رومی را به مانیل آورد و تعداد زیادی کلیسا، صومعه و مدرسه تأسیس کرد. این آثار تا به امروز نیز باقی مانده اند چنانچه فیلیپین اکنون تنها کشور آسیایی است که در آن مسیحیت دین غالب است.
شهروندان مانیل زیر یوغ حاکمیت اسپانیا به خشم آمدند. بذرهای انقلاب در سال 1886 با انتشار کتاب Noli Me Tangere ( به من دست نزن) اثر دکتر خوزِ رایزل (Jose Rizal)، رمانی انتقادی در مورد شیوه ی حکمرانی راهبان اسپانیایی در فیلیپین، شروع به جوانه زدن کردند. اسپانیایی ها این رمان را محکوم و رایزل را به هنگ کنگ تبعید کردند. در سال 1892 وی به مانیل بازگشت تا سازمانی ملی گرا را با عنوان لا لیگا فیلیپینا (La Liga Filipina) تأسیس کند. پس از این سال در منطقه ی تندویِ مانیل ، آندره بُنیفاسیو (Andres Bonifacio) سازمانی سرّی با عنوان کاتیپونان (Katipunan) را که در جهت نیل به آزادی فیلیپین از اسپانیا فعالیت می کرد، بنیان نهاد. اسپانیایی ها کاتیپونان را در آگوست 1896 کشف کرده و صدها فیلیپینی را به تبعید فرستادند. بسیار دیگری نیز کشته شدند. طی 10 روز، شورش کاتیپونان با اعلان جنگی آشکار بر علیه اسپانیا، آغاز شد. خوزه رایزل در 30 دسامبر 1896 زمانیکه اسپانیایی ها وی را به دلیل نقش مفروضی که در شورش کاتیپونان داشت با جوخه ی آتش در باگومبایان ((Bagumbayan، تاگوئیگ (  (Taguig( در حال حاضر بخشی از مترو مانیل است) اعدام کردند، به شهادت رسید.
با آشکار شدن کاتیپونان، آندره بونیفاسیو آن را مجمع تجرُس (Tejeros Convention) نامید، مجمعی  که حکومت انقلابی تجرس به رهبری ژنرال امیلیو آگوئینالدو (Emilio Aguinaldo) در آن شکل گرفته بود. حکومت تجرس در جدال خود برای آزادی از اسپانیا نا موفق بود و  به عنوان بخشی از معاهده ی صلح Pact of Biak-na-Bato، ژنرال آگوئینالدو  اسارت در هنگ کنگ را پذیرفت.
با وجود شکست انقلاب تجرس، حاکمیت اسپانیایی ها بر فیلیپین دوام زیادی نداشت. میدان جنگ اسپانیا و آمریکا در سال 1898 به مانیل کشیده شد، جائیکه فرمانده ی نیروی دریایی آمریکا، جرج دوی (George Dewey) ناوگان اسپانیا را در نبرد خلیج مانیل شکست داد. ژنرال آگوئینالدو به همراه آمریکایی ها و سوار بر ناو جنگی آنها، USS Mc Cullock، آماده برای شروع دوباره ی فعالیت های انقلابیش بر علیه اسپانیا، وارد مانیل شد. در 12 ژوئن 1898 در مانیل، ژنرال آگوئینالدو استقلال فیلیپین از اسپانیا را اعلان کرد، هر چند اعلانیه ی وی به لحاظ بین المللی شناخته شده نیست. ایالات متحده 20 میلیون دلار به ازای مستعمره ی پیشین اسپانیایی ها به آنان پرداخت کرد و فیلیپینی ها بار دیگر خود را تحت حاکمیت خارجی ها یافتند. در 4 فوریه ی 1899 و با شلیک سرباز آمریکایی به سمت یک فیلیپینی و کشته شدن وی، جنگ میان فیلیپینی ها و آمریکایی ها در مانیل آغاز شد. جنگ میان آمریکایی ها و فیلیپینی ها تا سال 1903 و به بهای از دست رفتن زندگی های بسیاری در مانیل و نقاط دیگر سراسر جزایر، ادامه یافت.
در 1935 حکومت آمریکا خود را متعهد ساخت که پس از 10 سال استقلال فیلیپینی ها را به آنها باز گرداند، دوره ای که به دلیل بروز جنگ جهانی دوم یک سال طولانی تر شد. ژاپنی ها در دوم ژوئن 1942 وارد مانیل شده و برای سه سال و تا فوریه ی 1945 یعنی زمانیکه مجبور به ترک قلعه ی نظامی خود شدند، در مانیل ماندند. بمبارانهای جنگ جهانی دوم مانیل را به شدت تخریب کرد. در بین پارلمان های ملی   فقط ورشو و لهستان متحمل ویرانی عظیم تری شدند. در چهارم ژوئیه ی 1946 پرچم فیلیپین برای نخستین بار در پارک رایزلِ مانیل برافراشته شد و مردم اولین روز استقلال خود را جشن گرفتند.مانیل نقش مهمی را در براندازی رئیس جمهور دیکتاتور، فردیناند مارکوس ( Ferdinand Marcos)، داشت.  در 21 آگوست 1983 سناتور تبعید شده ی پیشین، بنینگو آگوئینو (Benigno Aquino)، به محض بازگشت به وطن خود در فرودگاه مانیل به قتل رسید. این ترور شهر و مردم  را بهت زده کرد و گروههای اپوزیسیون را متحد کرد تا برای به نتیجه رسیدن هدف وی مبارزه کنند.

اقتصاد:
مانیل از اقتصادی چند وجهی برخوردار است. تولیدات متنوعی همچون محصولات شیمیایی، منسوجات، طناب، روغن نارگیل و کفش در این پهنه ی کلانشهری تولید می شوند. فرآیند تولید غذا و تنباکو شهرندان بسیاری را صاحب شغل کرده است. مانیل با در اختیار داشتن بندرگاه محافظت شده، بندر اصلی کشور را داراست. علاوه بر این شهر مرکز انتشاراتی و مالی فیلیپینی ها به شمار می آید. گستردگی استفاده از زبان انگلیسی این امتیاز را به مانیل داده است تا تجارتی بین المللی را نه فقط با بسیاری از شهرهای آسیایی، داشته باشد. هر چند مانیل نیز همانند بسیاری از شهرهای بزرگ دارای مشکلاتی است؛ شهری پرجمعیت که در آن نمایندگی های شهری در تقلا برای پاسخگویی به مطالبات خدماتی هستند.

محیط:
یکی از بهترین منابع طبیعی مانیل بندر حفاظت شده ای است که بر فراز آن واقع شده و در بین بنادر آسیایی عالی ترین است. ماهی، انواع صدف و نمک طعام از جمله محصولات دریایی هستند. مانیل اگرچه در حال حاضر کاملا شهری است ولی هنوز هم در مناطق خارج از آن نارگیل، بوته ی شاهدانه برای طناب سازی و همچنین برنج، تولید می شوند. ثروت دیگر مانیل مردم آن هستند، با سطح سواد عالی و سهولتی که در صحبت به زبانهای مختلف دارند.
 
منبع:   Junior Worldmark Encyclopedia of World Cities, U.X.L staff, 2000
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 ساعت 22 و 13 دقیقه و 48 ثانیه

You've made the point.
generic cialis with dapoxetine cialis professional yohimbe cialis australian price prix de cialis buy online cialis 5mg cialis dosage tadalafil 20mg generic cialis at the pharmacy cialis generique 5 mg cialis generico en mexico
جمعه 31 خرداد 1398 ساعت 06 و 45 دقیقه و 57 ثانیه

Perfectly voiced of course. !
comprar cialis 10 espa241a cialis italia gratis online prescriptions cialis cialis 100 mg 30 tablet rx cialis para comprar where cheapest cialis cialis generico enter site very cheap cialis cialis generico in farmacia the best choice cialis woman
چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 19 و 38 دقیقه و 04 ثانیه

You explained this perfectly.
buy cialis online nz cialis generique 5 mg acquistare cialis internet cialis authentique suisse enter site natural cialis generic cialis levitra dosagem ideal cialis dosagem ideal cialis cialis generico lilly cialis for sale in europa
دوشنبه 27 خرداد 1398 ساعت 13 و 46 دقیقه و 52 ثانیه

Nicely put, Thank you.
cialis 20mg cialis canada click now buy cialis brand cialis canada cialis prezzo in linea basso cialis daily cialis arginine interactio buy brand cialis cheap opinioni cialis generico cialis manufacturer coupon
جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 15 و 13 دقیقه و 38 ثانیه

Beneficial info. Thanks a lot!
buy cheap cialis in uk cialis professional yohimbe cialis 20mg prix en pharmacie cialis kaufen cialis generico cialis generic availability we recommend cialis best buy pastillas cialis y alcoho try it no rx cialis cialis pills in singapore
جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 00 و 55 دقیقه و 02 ثانیه

You have made your position pretty clearly!!
cialis reviews prices on cialis 10 mg cialis rezeptfrei cialis uk click here to buy cialis cilas purchase once a day cialis generic cialis pro cialis kamagra levitra are there generic cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 11 و 20 دقیقه و 00 ثانیه

Helpful content. Cheers.
cialis generico en mexico order a sample of cialis cialis kaufen wo no prescription cialis cheap prezzo di cialis in bulgaria cialis wir preise cialis pills sublingual cialis online cialis y deporte cialis dose 30mg
یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 15 و 27 دقیقه و 33 ثانیه

Whoa a lot of beneficial knowledge!
generic cialis 20mg tablets no prescription cialis cheap cialis super kamagra viagra cialis levitra cialis professional from usa cialis 20 mg cost acheter cialis kamagra generic cialis 20mg tablets cialis taglich callus
شنبه 18 خرداد 1398 ساعت 09 و 52 دقیقه و 53 ثانیه

Amazing write ups. Cheers!
pastillas cialis y alcoho tadalafil 20mg cialis kaufen bankberweisung cialis mit grapefruitsaft cialis with 2 days delivery cialis diario compra comprar cialis 10 espa241a brand cialis generic tesco price cialis cialis 20 mg cut in half
شنبه 24 فروردین 1398 ساعت 03 و 59 دقیقه و 28 ثانیه

Wonderful content, Many thanks.
are canadian online pharmacies safe drugstore online india most reliable canadian online pharmacies northwestpharmacy drugstore online reviews buy vistagra usa online drug store canadian prescriptions online canadian cialis canadian prescriptions online serc 24 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 14 و 47 دقیقه و 47 ثانیه

You revealed that terrifically!
cialis 5 mg schweiz cialis italia gratis cialis pills price each acquisto online cialis cialis lowest price cialis tadalafil online cialis for sale cialis flussig buy original cialis cialis dosage recommendations
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 18 و 49 دقیقه و 07 ثانیه

Wow quite a lot of beneficial facts!
cialis pills in singapore buy cialis online legal cialis dosage amounts we like it cialis soft gel cialis 5mg billiger import cialis cialis professional yohimbe cialis online nederland tadalafil 20mg generic cialis at the pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 18 و 55 دقیقه و 09 ثانیه

Thanks a lot. Ample stuff!

cialis patentablauf in deutschland cialis prices in england recommended site cialis kanada cialis kaufen bankberweisung cialis tadalafil we recommend cialis info no prescription cialis cheap cialis without a doctor's prescription cialis prezzo in linea basso cialis uk
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 06 و 06 دقیقه و 46 ثانیه

Wow all kinds of superb information!
200 cialis coupon tadalafil 20mg cialis uk next day buying brand cialis online sublingual cialis online cialis for daily use cialis dose 30mg try it no rx cialis buy cialis online cheapest the best site cialis tablets
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 18 و 49 دقیقه و 44 ثانیه

Incredible quite a lot of very good advice!
prix de cialis cialis 5 mg funziona cialis official site cialis generico online purchasing cialis on the internet link for you cialis price cialis authentique suisse only now cialis for sale in us low dose cialis blood pressure cialis generico postepay
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 05 و 44 دقیقه و 17 ثانیه

Many thanks, Plenty of postings.

cialis 5mg billiger ou acheter du cialis pas cher cialis bula cialis pills in singapore cialis manufacturer coupon cialis daily reviews 5 mg cialis coupon printable cialis ahumada online prescriptions cialis generic cialis pro
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 18 و 27 دقیقه و 32 ثانیه

You have made your point quite effectively!!
tadalafil 10 mg cialis prezzo al pubblico cialis pills in singapore buy cialis online cialis rckenschmerzen cialis generico milano cialis official site cialis tadalafil cialis taglich buy cialis cheap 10 mg
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 06 و 41 دقیقه و 12 ثانیه

With thanks. Terrific information!
tarif cialis france look here cialis cheap canada cialis usa cost miglior cialis generico 5 mg cialis coupon printable we choice free trial of cialis how much does a cialis cost cialis online napol enter site natural cialis cialis dosage recommendations
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 19 و 25 دقیقه و 41 ثانیه

Cheers. An abundance of forum posts!

acheter cialis kamagra american pharmacy cialis tadalafil tablets buying cialis in colombia cialis tablets australia cialis 5mg prix look here cialis order on line cialis lilly tadalafi can i take cialis and ecstasy click now cialis from canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 18 و 47 دقیقه و 05 ثانیه

Useful data. Cheers.
canadian drugs generic cialis female cialis no prescription cialis generico postepay generic cialis in vietnam cialis online can i take cialis and ecstasy cialis patentablauf in deutschland acquisto online cialis cialis from canada cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 07 و 08 دقیقه و 00 ثانیه

You explained that very well!
cialis free trial cialis generisches kanada cialis preise schweiz acheter cialis meilleur pri cialis price in bangalore cialis cipla best buy comprar cialis 10 espa241a cialis tadalafil precios cialis peru wow cialis 20
دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 02 و 28 دقیقه و 54 ثانیه

Info very well used!!
dosagem ideal cialis viagra vs cialis 40 mg cialis what if i take cost of cialis per pill dosagem ideal cialis the best choice cialis woman cialis generico online we recommend cialis info enter site natural cialis cialis generico postepay
یکشنبه 1 مهر 1397 ساعت 05 و 26 دقیقه و 41 ثانیه

Amazing write ups, With thanks.
canadian pharmacy viagra canada drug canada pharmaceuticals online global pharmacy canada buy vistagra online safe canada rx canadian pharmacys buy viagra 25mg canadian pharmacy viagra brand canada online pharmacies reviews
چهارشنبه 28 شهریور 1397 ساعت 02 و 06 دقیقه و 53 ثانیه

You definitely made the point.
cialis ahumada get cheap cialis cialis patentablauf in deutschland generic for cialis we recommend cheapest cialis cialis usa cost cialis patent expiration cialis canada cialis tablets buy cialis online legal
چهارشنبه 14 شهریور 1397 ساعت 09 و 44 دقیقه و 27 ثانیه

You actually explained it exceptionally well.
pharmacy times canada online pharmacies legitimate pharmacy onesource best canadian pharmacies online canada online pharmacies northwest pharmacies in canada canada pharmacies account canada online pharmacies top rated canadian pharmacies online canadian pharmaceuticals reviews
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 12 و 59 دقیقه و 06 ثانیه

Whoa many of helpful advice!
viagra no prescription where can you buy viagra online order pharmacy online how to buy viagra without seeing a doctor viagra buy viagra pharmacy online viagra viagra cheap online uk where to buy viagra over the counter buy viagra canadian pharmacy viagra cheap uk generic levitra
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 10 و 34 دقیقه و 06 ثانیه

You actually revealed it really well.
walgreens price for cialis only here cialis pills cialis generico online i recommend cialis generico cialis for sale south africa estudios de cialis genricos prix cialis once a da online prescriptions cialis cialis pills tadalafil 20 mg
یکشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 18 و 52 دقیقه و 19 ثانیه

Very good content. Thanks a lot.
order cialis from india enter site 20 mg cialis cost only now cialis for sale in us calis look here cialis cheap canada cialis patent expiration side effects for cialis cialis venta a domicilio buy cheap cialis in uk cialis side effects
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 10 و 56 دقیقه و 17 ثانیه

Very well voiced genuinely. !
cialis qualitat viagra or cialis cialis sale online non 5 mg cialis generici trusted tabled cialis softabs cialis baratos compran uk cialis tadalafil cialis 100mg suppliers cialis 100 mg 30 tablet generic for cialis
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 ساعت 05 و 20 دقیقه و 36 ثانیه

Thank you. Wonderful stuff.
buy viagra online prescription where can you purchase viagra buy now viagra buy viagra 100mg buy viagra no rx buying viagra online forum cheap generic viagra online uk buy viagra online next day delivery uk low price viagra pills how to buy viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :